החברה לחקר ומניעת מחלות המועברות ע"י מגע מיני (STD)
יו"ר:
פרופ' יעקב בורנשטיין

מזכיר:
ד"ר עופר דוידי

גזברית:
פרופ' יסמין מאור
Concerns about disclosing a high-risk cervical human papillomavirus (HPV) infection to a sexual partner: a systematic review and thematic synthesis

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

עורך פרופ' יעקב בורנשטיין

 

לטקסט המלא

 

כמעט כל סוגי סרטן צוואר הרחם נגרמים על ידי זיהום מתמשך של וירוס הפפילומה האנושי,  זיהום המועבר במגע מיני אשר פוגע בגברים ובנשים כאחד.

ההערכה היא כי 80% מאלו הפעילים מינית  ידבקו ב- HPV באברי המין עד גיל 50 שנים. ישנם זנים רבים של HPV ואלה מחולקים לזנים בעלי סיכון נמוך, שאינם גורמים לסרטן אך יכולים לגרום ליבלות באברי המין, וזנים בסיכון גבוה אשר עם הזמן עלולים לגרום לסרטן אם הנגעים הטרום סרטניים שהם גורמים, אינם מטופלים.

 

עד לאחרונה, מרבית תוכניות הסריקה של צוואר הרחם במדינות בעלות הכנסה גבוהה השתמשו בציטולוגיה (פאפ) כדי לאתר שינויים צוואר הרחם, בזמן שבדיקות HPV שימשו כמיון לנשים אחרי ביצוע פאפ, עם תוצאות פאפ שהראו שינויים גבוליים או נמוכים ברמת התא.

עם זאת, שימוש בבדיקת HPV לצורך סריקה ראשונית של צוואר הרחם הוא בעל רגישות גבוהה יותר לאיתור שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם בדרגה גבוהה וכתוצאה מכך מספר מדינות עברו, או מתכננות לעבור, לבדיקות סריקה על ידי HPV  .

 

כאן המקום להעלות נושא חשוב הוא הדאגה  של בני זוג עם זיהום המועבר במגע מיני, לגלות את האבחנה שלהם לבן זוג. במחקרים לגבי נגיף הרפס סימפלקס (HSV) וכלמידיה, הגילוי לבן או בת הזוג נמצא כבעיתי, מעורר חשש ומקור ניכר לדאגה.

 

בין השאר בגלל תחושות הסטיגמה והבושה הקשורים למחלה. החשש  משיתוף המידע כולל דאגה מקבלת תגובה שלילית מבן זוגם, חשש מפני דחייה על ידי בן זוגם, או שבן / בת הזוג שיקבלו את המידע  יסיים את מערכת היחסים. כן קיים החשש  שבן / בת הזוג  יספרו לאחרים על ההדבקה.

 

מטרת מחקר זה לסקור מחקרים כמותיים ואיכותיים הבודקים את חששותיהן של נשים לגילוי זיהום HPV בסיכון גבוה שנמצא בצוואר הרחם שלהן, לבן זוג מיני.

 

שיטות:

החוקרים חיפשו במאגרי מידע: MEDLINE, PsycINFO, CINAHL Plus, Web of Science ו- EMBASE  מחקרים שדיווחו על לפחות תוצאה אחת הקשורה לשיתוף בקרב נשים עם HPV בסיכון גבוה. נערכה סינתזה נרטיבית למחקרים כמותיים וסינתזה נושאית למחקרים איכותיים.

 

תוצאות:

שלושה עשר מאמרים עמדו בקריטריוני ההכללה (12 איכותיים, 1 כמותיים). במחקר הכמותי, 60% מהנשים שהיו חיוביות ל- HPV, חשו כי גילוי תוצאת HPV לבן הזוג היה 'מסוכן'. החששות מגילוי הנוכחות של HPV אצלן, לבן זוג מיני נגרמו עקב  הסטיגמה הקשורה לאבחנה של זיהומים המועברים במגע מיני ואי וודאות לגבי אופן תגובת בן הזוג. נשים שאלו כיצד, מתי ולמי עליהן לחשוף את הסטטוס החיובי ל- .HPV

 

מסקנות:

סקירה זו מאחדת את הספרות על חששות נשים מפני גילוי זיהום HPV בצוואר הרחם בסיכון גבוה, לבן זוג. המחקרים שנכללו בסקירה מספקים מידע עשיר על מגוון הדאגות שיש לנשים, הסיבות לדאגות אלו והשאלות שיש לנשים לגבי גילוי HPV בפני בני זוג מיניים. הרחבת הידע על HPV ומסירת מידע ברור אודות גילוי HPV לשותפים מיניים עשויים לעזור לנשים להבין את תוצאת הבדיקות שביצעו ולמזער כל חשש מיותר סביב הגילוי לבן הזוג.

 

 

Kirsty F Bennett, Jo Waller, Mairead Ryan, Julia V Bailey, Laura A V Marlow. Concerns about disclosing a high-risk cervical human papillomavirus (HPV) infection to a sexual partner: a systematic review and thematic synthesis. http://dx.doi.org/10.1136/bmjsrh-2019-200503