החברה לחקר ומניעת מחלות המועברות ע"י מגע מיני (STD)
יו"ר:
פרופ' יעקב בורנשטיין

מזכיר:
ד"ר עופר דוידי

גזברית:
פרופ' יסמין מאור
US Primary Care Physicians’ Viewpoints on HPV Vaccination for Adults 27 to 45 Years

 

מתקצר: ד"ר יאיר עדן

 

עורך: פרופ' יעקב בורנשטיין

 

לטקסט המלא

 

מבוא:

נגיף הפפילומה האנושי (HPV) הוא הגורם הזיהומי הנפוץ ביותר המועבר במגע בארצות הברית.

רוב זיהומי HPV הם ללא תסמינים וחולפים מאליהם; עם זאת, חלקם יהפכו לכרוניים ויכולים לגרום ליבלות באברי המין ולסוגים שונים של סרטן, לרוב סרטן השתן, צוואר הרחם או האנוס, בדרך כלל עשרות שנים לאחר ההדבקה הראשונית.

 

בכל שנה מאובחנים בארצות הברית כ- 34,800 מקרים חדשים של סרטן המיוחס ל- HPV מאז 2006 אושרו לשימוש 3 חיסוני HPV שונים לשימוש בארצות הברית.

 

חיסון  HPV 9-valent, שהוא כיום החיסון היחיד ל- HPV המופץ בארצות הברית, מגן מפני סוגי HPV הגורמים ל 90% מהיבלות באברי המין ו -92% ממקרי סרטן הקשורים ל- HPV עד לאחרונה, תרכיב חיסון זה, היה מורשה לשימוש בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים מתחת לגיל 27.

 

באוקטובר 2018, מנהל המזון והתרופות האמריקני הרחיב את טווח הגילאים המותר לשימוש מ- 9 ל- 26 שנים ל- 9 ל- 45 שנים.

עם זאת, ביוני 2019 המליצה הוועדה המייעצת למתן חיסונים (ACIP) שההמלצה לחסן מבוגרים בגילאי 27 עד 45 תיערך תוך התייעצות של הרופא המטפל והמטופל. 

 

בסקרים קודמים של נשים אמריקאיות בעלות ביטוח רפואי, בעיקר בטווח גילאים זה נמצא כי רובן היו בוחרות לקבל חיסון נגד HPV אם הוא יאושר לשימוש.

 

מכיוון שהמלצה חד משמעית של הרופא נמצאה כמנבא חשוב להיענות לקבל חיסונים בקרב מבוגרים , בוצע מחקר בקרב רופאים ראשוניים בארה"ב לבדיקת  הסוגיות הבאות:

1) מה הפרקטיקה העדכנית בנושא חיסון HPV בקרב מבוגרים בגיל 27 עד 45 שנים

2) מה הידע בתחום ה- HPV וההמלצה החדשה לקבלת החלטה קלינית משותפת

3) מה העמדות של הרופאים כלפי ההשפעה הצפויה של ההמלצה החדשה לגבי קבלת החלטה קלינית משותפת

 

שיטות:

מאוקטובר עד דצמבר 2019 נערך סקר באינטרנט ובדואר של 494 רופאי מומחים ברפואה פנימית ו- 474 רופאי משפחה.

 

תוצאות:

אחוז תגובת הרופאים היה 64%. חמישים ושמונה אחוזים היו מודעים להמלצה החדשה.

ארבעים ושניים אחוזים המליצו על חיסון HPV למבוגרים  בגילאי 27 עד 45 שנים, אך רובם ניתנו חיסון HPV למעטים מאוד ממטופלים אלו. 

חמישים וחמישה אחוזים לא היו מודעים לכך שחיסון HPV אינו מונע התקדמות של סוגי סרטן קיימים הקשורים ל- HPV ו -63%  לא ידעו שהחיסון מונע זיהומים.

חמישים ושבעה אחוזים לא היו בטוחים על מה לתת דגש בעת קבלת החלטה קלינית משותפת על חיסון HPV. הרוב דיווחו כי ככל הנראה הם ימליצו על חיסון HPV למבוגרים בטווח הגילאים 27 עד 45 שנים כתוצאה מההמלצה החדשה.

 

מסקנות:

רופאים מעוניינים להמליץ על חיסון HPV למבוגרים בגילאי 27 עד 45 שנים, למרות שלא קיימת כרגע המלצה חד משמעית, אלא ההמלצה היא לקבלת החלטה משותפת. . מרבית הרופאים זקוקים למידע וידע נוספים בנושא השימוש האופטימלי בחיסון HPV בקבוצת גיל זו.

 

Laura P. Hurley, Sean T. O’Leary, Lauri E. Markowitz Et al. US Primary Care Physicians’ Viewpoints on HPV Vaccination for Adults 27 to 45 Years. The Journal of the American Board of Family Medicine January 2021, 34 (1) 162-170; DOI: https://doi.org/10.3122/jabfm.2021.01.200408