החברה לחקר ומניעת מחלות המועברות ע"י מגע מיני (STD)
יו"ר:
פרופ' יעקב בורנשטיין

מזכיר:
ד"ר עופר דוידי

גזברית:
פרופ' יסמין מאור
מחלות עור של העריה


ד"ר אחינועם לב-שגיא - המרפאה למחלות וולוו-וגינליות, מרכז רפואי הדסה הר הצופים, ירושלים

הטיפול במחלות עור של העריה "נופל בין הכיסאות": רבות מן המחלות הגורמות לגרד, כאב ואי נוחות הן מחלות עור שאינן מוכרות לרופאי הנשים. רופאי עור אינם מורגלים בבדיקת העריה, והנשים עצמן מתקשות להגדיר את בעייתן בשל מחסומי בושה ומבוכה. כך קורה שנשים רבות סובלות מתסמינים מציקים במשך תקופה ממושכת, המיוחסים בטעות ל"פטריות", ואינן מטופלות כיאות.

עם מחלות העור שגורמות לתסמינים בעריה נמנות דלקת עור ממגע, ליכן סקלרוזוס, ליכן סימפלקס כרוניקוס, ליכן פלאנוס, פסוריאזיס ועוד.

ההרצאה תעסוק במאפיינים הקליניים ובעקרונות הטיפול בשלוש מחלות עור בעריה:
 

  • Lichen Sclerosus) LS) – המחלה מתאפיינת בהיפופיגמנטציה ואטרופיה של עור הפות, חיץ הנקבים והעור שסביב פי הטבעת. המחלה היא רב גילאית, אך מופיעה בעיקר בנשים בגילים 40-30, ויכולה לגרום להצטלקות בלתי הפיכה של העריה. LS גורמת על פי רוב לגרד, אך יכולה להתבטא כשינוי עורי ואנטומי ללא תסמינים, והיא כרוכה בעלייה בשכיחות סרטן עור הפות.
  • Lichen Planus) LP) - LP מערבת בדר"כ את העור ורקמות מוקוזליות אחרות ועשויה לערב את הנרתיק. LP באיברי המין מופיעה בנשים בגילים 60-50, גורמת בדר"כ לכאב ולצריבה, ועשויה להתבטא כמחלה סקלרוטית (הדומה ל-LS), כמחלה ארוזיבית, כדלקת נרתיקית וכהצטלקות של העריה והנרתיק.
  • Lichen Simplex Chronicus) LSC) - מאופיינת בגרד עז, עיבוי עור משני לשפשוף ממושך והיעדרן של הצטלקויות. LSC יכולה להופיע משנית למחלות עור או לדלקות מגרדות אחרות, או באופן ראשוני בנשים עם נטייה אטופית.